Yeni Akım ART DECO

Keyifle hazırlandığımız gösterişli bir dekorasyon stilini tanıtmak istiyorum.                        Art Deco aslında 1920 – 1930 yılları arasında Fransa’da ortaya çıkan bir sanat akımı. Mimari ve dekorasyon alanında da oldukça etkili olan bu stilin şifreleri geometrik formlar ve aerodinamik tasarımlardır. Gotik süslemelerin, dairelerin, üçgenlerin, oval köşelerin, keskin dikey çizgilerin sıkça görüldüğü Art Deco tarzı evlerde öne çıkan bir diğer özellik de simetridir.

Eski Mısır, Antik Roma ve Yunan kültürlerinden de esinlenen bu akım Art Nouveau, Kübizm ve Bauhaus gibi pek çok farklı stili bir arada uygulayabilmenize fırsat verir. Stilistik bir tarza sahip olan Art Nouveau’ya kıyasla Art Deco akımı daha çok sanayi ürünlerine ve modern tasarımlara yer verir, diğer dekorasyon stillerine göre daha maskulendir. İki tarzın arasındaki ayırt edici özellik elbette ki Art Deco’nun geometriye olan aşkıdır.

Genel olarak ihtişamlı, soğuk ve ağır bir atmosfer yaratan bu dekorasyon stilinde siyah parlak lake ve koyu renk ahşap mobilyalar; geometrik desenlere sahip koyu tonlarda halılar; deri, kadife, saten kumaşlar; parlak krom – çelik aksesuarlar, boydan boya aynalar ve metalik sanat eserleri ve tablolar rahatlıkla kullanılabilir.

Yer döşemeleri olarak siyah, beyaz, damalı yüzeyler veya mermer malzemeler göze çarparken duvar kağıtlarında genellikle geometrik desenler tercih edilir. Renk paleti oldukça geniş olan Art Deco stilinde klasik bir etki yaratmak için siyah, bronz, altın, kahve tonlarını seçebilir; modern bir tarz için ise beyaz, bej ve yeşil gibi daha iddialı renkleri kullanabilirsiniz.Ev dekorasyonu ve tasarımı için Yatak oadası, yemek odası, oturma gurubu , tv duvar üniteleri ve mobilya aksesuarlarını dünyanın en büyük mobilya kenti  Masko'da MISSION  Mission Mobilyada bulabilirsiniz.

 

WhatsApp